Willa dr. Mroczkowskiego

HISTORIA I OPIS NIERUCHOMOŚCI

Willa przy ulicy Mazowieckiej 1, jest wyjątkowym obiektem, perłą architektury modernistycznej Katowic okresu międzywojennego. Opisywana w wielu opracowaniach dotyczących architektury tego okresu jako przykład klasyki gatunku. Jest ona jedynym takim obiektem na terenie Katowic .

Zaprojektowana przez najlepszego śląskiego architekta tamtego czasu, Lucjana Sikorskiego, twórcę projektów między innymi najwyższego przedwojennego budynku „drapacza chmur” , zabudowań lotniska komunikacyjnego na Muchowcu oraz wielu bardzo znanych obiektów przedwojennych Katowic.

Zleceniodawcą był Dr Mroczkowski, prawnik. Dom został zaprojektowany dla bezdzietnego małżeństwa wg najlepszych norm tamtych czasów.

Zaprojektowany na planie wycinka koła (w takim rzucie jako pierwszy lub jeden z pierwszych obiektów w Katowicach, drugi to stary budynek UM Kat, przy ul Młyńskiej, również projektu Sikorskiego) w którym na dwóch kondygnacjach znajdowały się pomieszczenia mieszkalne rodziny: jadalnia, salon (holl) z wyjściem na taras i ogród, gabinet, przedpokój z toaletą, dwie sypialnie (jedna z alkową) , drugi gabinet, garderoba, pokój łazienny oraz część gościnna składająca się z pokoju i mniejszej łazienki. (W pierwotnym układzie były tam dwa pokoje gościnne później połączone).

Kondygnacja parterowa zaprojektowana w taki sposób, że możliwe jest połączenie pomieszczeń w jedną całość, za pomocą rozsuwanych drzwi. Każda z kondygnacja ma ponad 150 m²

Kondygnacja dolna (przyziemie/suteryna) była kondygnacją obsługi, w której znajdowały się dwa pokoje służby, łazienka, dwie piwnice, kotłownia, pralnia (aktualnie wraz z sauną), garaż, oraz osobne mieszkanie dozorcy (pokój z kuchnią i ubikacją).

Budowa Willi została zakończona na początku 1939 roku, ale jej właściciel nie wprowadził się do niej przewidując wybuch II wojny światowej (Mroczkowski wyjechał wraz z żoną do Wiednia). Po wybuchu wojny i wdrożeniu administracji niemieckiej na terenie śląska do willi wprowadził się jeden z współwłaścicieli piotrowickiej fabryki „Stephen, Frölich und Klüpfel” (aktualnie FAMUR). Tam wraz z rodziną mieszkał przez cały okres okupacji. W tym czasie w przyziemiu budynku powstały dodatkowe konstrukcje w postaci szyn wzmacniających stropy w przypadku bombardowania , stalowe okiennice (20 mm blacha), schron p. lotniczy pod tarasem oraz dodatkowe przejścia pomiędzy pomieszczeniami przyziemia. Po wyzwoleniu w budynku wprowadzono jedną z siedzib dowództwa wojsk radzieckich. Po opuszczeniu wojsk radzieckich zakwaterowano tam kilka rodzin. W latach 50 tych willa została sprzedana poprzez plenipotenta Mroczkowskiego osobom prywatnym. W 2000 roku poddana gruntownemu remontowi któremu podlegały wszystkie instalacje, wymiana wszystkich instalacji na nowe (ogrzewanie, elektryka, wod-kan) w najlepszym standardzie tamtego czasu, odnowienie stolarki obiektu, nowe stropy i posadzki w pomieszczeniach gospodarczych, izolacja budynku , nowe pokrycie dachu itd. Zdemontowano konstrukcje „wojenne”, naprawiono szkody radzieckie i elementy zmienione przez poprzednich użytkowników przywracając pierwotny wygląd i funkcję pomieszczeń obiektu.

Obiekt może pełnić funkcje mieszkalne, może zostać zaadoptowany na lokal gastronomiczny (restaurację), reprezentacyjną siedzibę firmy, każdą formę usługową lub przedstawicielstwo handlowe lub dyplomatyczne.

Dane obiektu:

-działka: 1187m² (?)

-budynek:

Parter

1. wiatrołap 2,72 m²

2.przedpokój + garderoba 19,50 m²

3.WC + spiżarnia + hol kuchenny 14,50 m²

4. kuchnia 18,20 m²

5.kredens 5,77 m²

6. jadalnia 22,60 m²

7.hall (salon) 42,00 m²

8. gabinet 31,00 m²

parter w sumie: 156,20 m² (155 m²)

Piętro

1. p. sypialny (23,14 m² + alkowa 4,6 m²) 27,70 m²

2.gabinet 21,27 m²

3.p. sypialny 21,27 m²

4.p. gościnny zraz z przedpokojem 32,00 m²

5.garderoba 12,00 m²

6.łazienka główna 17,00 m²

7.hall + łazienka mała/gościnna 34,96 m²

piętro w sumie: 156,20 m² (155 m²)

Przyziemie (piwnica)

1.mieszkanie dozorcy (pokój + kuchnia + toaleta)

2.pokoje służby (2) + łazienka w sumie szacunkowo 65 m²

3.garaż

4.pralnia i suszarnia + sauna

5.kotłownia

6.piwnice (2 pomieszczenia)

7.korytarze w sumie szacunkowo 90 m²

przyziemie w sumie: 155 m²

OGÓLNIE:

powierzchnia całkowita 465 m²

pow. mieszkalna 375 m² ( w tym 310 wysoki standard)

Bezpośrednio przy wejściu na posesję znajduje się postój taksówek. W odległości 50m wielostanowiskowy parking i przystanki autobusowe. W promieniu 500 m znajdują się sklepy z art. spożywczymi, art. gospodarczymi i wiele innych, apteka, poczta i pizzeria.

Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego

Uchwała nr XLV/940/09 Rady Miasta Katowice z dnia 31 sierpnia 2009 r.

MN - tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej

Pełna treść Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego pod adresem strony Urzędu Miasta Katowice

https://bip.katowice.eu/Lists/Dokumenty/Attachments/58262/1252320445.pdf>

https://bip.katowice.eu/PublishingImages/Lists/Dokumenty/fd_Element_Edit/99%20za%C5%82%C4%85cznik%20graficzny.JPG

CENA: 3.000.000,00 zł